Czym różnią się arabica i robusta
Czym różnią się arabica i robusta

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie, a na rynku spotykamy wiele różnych jej odmian i gatunków. Dwie najbardziej popularne odmiany kawy to arabica i robusta. Różnią się one od siebie pod wieloma rodzajami.

Pierwszą różnicą między kawą arabica a kawą robusta jest miejsce ich uprawy. Arabica jest bardziej wymagająca pod względem klimatu i preferuje wyższe położenie geograficzne, w okolicach 600-2000 metrów nad poziomem morza. Uprawiana się ją głównie w krajach takich jak Etiopia, Kolumbia, Brazylia czy Kostaryka. Robusta z kolei jest rośliną wyższą i może być uprawiana w niższych partiach krajobrazu, nawet na poziomie morza. Najbardziej powszechna jest w krajach takich jak Wietnam, Brazylia, Indonezja czy Uganda.

Arabica i robusta różnią się również pod względem zawartości kofeiny. Kawa robusta zawiera zwykle około dwa razy więcej kofeiny niż arabica. Z jednej strony robusta ma silniejsze działanie pobudzające, ale z drugiej - na tę wyższą zawartość kofeiny powinny zwracać szczególną uwagę osoby bardziej podatne na jej działanie oraz te, dla których nie jest ona wskazana ze względów zdrowotnych.

Kiedy spróbujesz kawy arabica i kawy robusta, poczujesz, że różnią się one od siebie smakiem. Arabica jest ceniona ze względu na swój wyrafinowany smak, często opisywany jako delikatny, złożony i aromatyczny. Ma subtelne nuty kwiatowe, owocowe i owocowe kwasowość. Z kolei kawa robusta charakteryzuje się niższą kwasowością. Wiele osób opisuje ją jako pełniejszą i cięższą, a przy tym bardziej gorzką. Robusta często występuje w mieszankach kawowych dla dodania mocy oraz i obfitej pianki.

Ostatnią różnicą między tymi dwiema odmianami jest cena. Kawa arabica jest na ogół droższa od robusty. Wynika to z tego, że poszukiwane są produkty uprawowe, które zapewniają skuteczność działania i wyższą jakość smaku.

Wybór między nimi zależy od preferencji smakowych i indywidualnych upodobań. od tego, która odmiana jest wybrana, kawa będzie nadal dostarczać wielu smakowych doznań i cieszyć się naszym zmysłem. W Regionalnej Manufakturze Kawy opracowujemy własne proporcje dla poszczególnych mieszanek, tak, by trafiały w różnorodne gusta kawoszy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl